Taimenia istutettu Norvajärveen

Taimenia istutettu Norvajärveen

Sunnuntaina 30.5.2021 Norvan Erän tilaamat taimenenpoikaset istutettiin Norvajärveen. Poikaset ovat 2-vuotiaita ja ne tulivat Kuusamon yläpuolelta Käylästä. Taimenet istutettiin kahteen paikkaan, 700 kpl järven pohjoispäähän ja 700 kpl eteläpäähän. Taimenet ovat noin 20 cm pituisia ja toivottavasti kukaan ei pidä yksityisvesillä 21 – 60 mm verkkoja nyt järvessä, valtion vesillähän ne ovatkin kiellettyjä. Metsähallitus ei enää osallistu istutuksiin eli istutukset ovat täysin Norvan Erän vastuulla. Metsähallitus tosin kyllä myy verkkolupia järveen, mutta ei osallistu istutusten kustannuksiin eli aikamoinen ristiriita heidän toiminnassaan.
Seuralla on oma nuotta ja seuran kodalla Särkelässä on hyvä nuotan vetopaikka. Lisäksi löytyy seuran jäsenten käyttöön rysä, jos joku haluaa sillä pyytää.
Tule mukaan seuran toimintaan ja täytä jäsenhakemus seuran nettisivuilla www.norvanera.fi .
Comments are closed.